روش تشخیص مواد شیمیایی اصل از تقلبی

در بازار داخل ایران معروف ترین و معتبرترین برندهای شناخته شده مواد آزمایشگاهی شامل مرک merck آلمان و سیگما آلدریچ امریکا sigma aldrich می باشند که متاسفانه در سال های اخیر با تسهیل روند واردات کالاهای بی کیفیت ساخت چین، سهم زیادی از بازار داخل کشور به مواد تقلبی و با کیفیت و خلوص پایین تعلق گرفته است.

توجه به بسته بندی کالا

در گذشته روش هایی بر اساس شکل ظاهری و بسته بندی و مشخصات درج شده روی محصول نیز مطرح بود که امروزه با بالا رفتن کیفیت بسته بندی و چاپ لیبل مواد آزمایشگاهی تقلبی، دیگر اینگونه روش ها چندان کارا نمی باشد.

چک کردن لات نامبر (Lot Number) در سایت شرکت تولید کننده ماده شیمیایی

به سایت کمپانی تولید کننده مراجعه کنید و به منظور دریافت برگه آنالیز ماده شمیایی، شماره لات نامبر (Lot Number) را در قسمت مربوطه وارد کنید. حال می بایست برگه آنالیز ماده را مشاهده کنید.

در صورتی که شماره وارد شده صحیح نباشد؛ سیستم جستجوی سایت اعلام می کند که ماده ای با چنین کدی تولید نشده است.

راهنمای چک کردن لات نامبر (Lot Number) به منظور گرفتن برگه‌ آنالیز مواد COA (certificate of analysis) از سایت شرکت سیگما آلدریچ (Sigma-Aldrich)

راهنمای چک کردن لات نامبر (Lot Number) به منظور گرفتن برگه‌ آنالیز مواد COA (certificate of analysis) از سایت شرکت مرک (Merck-Millipore)

قیمت کالا

اعلام قیمت پایین نامتعارف توسط فروشنده ای خاص نسب به قیمت معمول بازار، می تواند دلیل دیگری بر اصل نبودن ماده شیمیایی باشد.

آزمودن نمونه کمی از ماده به منظور سنجش درصد خلوص

اما بهترین روش برای تشخیص مواد اصل وارداتی با استاندارد اروپا و امریکا آزمودن نمونه کمی از ماده در آزمایشگاه و سنجش درصد خلوص ماده است.

error: